Endodoncia

Endodoncia je odbor stomatológie. Zaoberá sa liečbou chorôb zubnej drene a ochoreniami koreňového systému zuba (koreňové váčiky, fokusy). Liečba spočíva v ošetrení vnútorných priestorov zuba a koreňa. Endodontické ošetrenie je známe aj pod názvami: ošetrenie koreňového kanála, koreňová výplň, vytiahnutie – odstránenie – extirpácia nervu, resekcia zuba, v nemčine Wurzelkanallbehandlung alebo anglický názov Root Canall Filling.

V endodoncii liečime: Hlboký zubný kaz prenikajúci do zubnej drene. Bolesti zuba spôsobené zápalom drene (Pulpitis). Opuchy a komplikácie – zubné váčiky. Stavy po zlomení zuba.

Cieľom endodontickej liečby je zub liečbou zachrániť, odstrániť bolesť, vyliečiť opuch a váčiky v kosti.

V endodoncii najčastejšie liečime dôsledky neošetreného zubného kazu. Hlboký kaz prenikne do blízkosti zubnej drene (zubný nerv) a spravidla vyvolá akútny stav: zápal zubnej drene – pacienti ho často nazývajú zápal nervu. Hlavný príznak zápalu zubnej drene je bolesť zuba rôznej intenzity. Záchvaty bolesti trvajú dlhšie – spravidla niekoľko desiatok minút. Typický klinický príznak zápalu zubnej drene je večerná bolesť zuba. Je to imperatív a prikazuje pacientovi, aby sa hneď skoro ráno objednal u svojho stomatológa na akútne ošetrenie. Lieky proti bolesti niekedy pomôžu, ale príčinu nevyliečia. Pomôcť môže Váš stomatológ.

Neliečený zápal zubnej drene spôsobí odumretie tkaniva zubného nervu a vznikne nekróza drene. V ďalšom rozvoji klinického obrazu ochorenia vzniká gangréna zuba, prejavujúca sa nepríjemným zápachom z úst. Baktérie z koreňového kanálika prenikajú do kosti a spravidla sa rozvinie akútna periodontitída. Zub vtedy bolí na dotyk a na zhryz. Baktérie sa v kosti šíria pod okostnicu a rozvíja sa veľmi bolestivý zápal okostnice (periostitis). Analgetiká vtedy nie sú účinné. Zápal spravidla postupuje a vzniká hnisavý absces. Pacient má opuchnuté líce, má bolesti a často aj horúčku. Je to vážny stav a vyžaduje okamžitú liečbu. Neliečený priebeh zápalu zubnej drene môže mať aj chronický priebeh. Na koreni zuba sa vytvoria zubné váčiky – fokusy s celkovým vplyvom na pacientov organizmus.

Lepšiu liečbu Vám poskytne endológ – odborník na liečbu koreňových kanálikov. Špecialista v endodoncii je odborne pripravený, je vybavený príslušnou zdravotníckou technikou a používa efektívne a overené spôsoby liečby, ktoré radový stomatológ nemôže z časových, materiálnych a odborných dôvodov vykonávať. Keď Vám nepomôže od bolesti Váš obvodný zubný lekár, vyhľadajte odborného špecialistu v endodoncii, ktorý pracuje metódou mikroskopickej endodoncie.

Priebeh bežnej endodontickej liečby: Vyšetrenie, RTG snímky, určenie diagnózy, anestéza, mechanické a medikamentózme vyčistenie patologického obsahu z vnútorných priestorov zuba, koreňová výplň, kontrolné RTG, výstuž – čap, dostavba zuba alebo korunka.